Πετάει από … τριάρα σε τριάρα η Νίκη

Οι πανηγυρισμοί στο πρώτο γκολ της Νίκης
Εφτασε και σε τέταρτο σερί τρίποντο, επικρατώντας με 3-1 του Ηρακλή στη Νεάπολη

Η Νίκη πετάει από τρίποντο σε τρίποντο και από τριάρα σε τριάρα. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στον … πρασινοκίτρινο αγωνιστικό χώρο της Νεάπολης (σ.σ. στις 15 μέρες που δεν επιτρεπόταν στη Νίκη να μπει σ’ αυτόν το χαλί … έγινε χάλι) επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή και πήρε το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο, φτάνοντας τους 12 βαθμούς.

Η Νίκη στο πρώτο μέρος είχε τον απόλυτο έλεγχο, δεν κινδύνευε, με τον Γκαραβέλη να αναγκάζεται να επέμβει μόλις μία φορά, αλλά καμία από τις ευκαιρίες της μέχρι το γκολ στο 41’ από τον Μιράντα δεν μπορούσε να χαρακτηριστεί μεγάλη. Ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι ότι σε καίριο σημείο η Νίκη βρήκε το γκολ και πήρε το δίκαιο προβάδισμα, καθώς ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι καλύτεροι και διεύρυναν τον δείκτη του σκορ ως το 65’ στο 30’, καθαρίζοντας το ματς με πλασέ του Παναγιωτίδη και πέναλτι του Μιράντα, που κέρδισε ο Τζιώρας, για να μειώσει λίγο πριν το τέλος ο Σπυρίδης για τον Ηρακλή.

Η διάταξη των δύο ομάδων

Ο Γκαραβέλης ήταν ο τερματοφύλακας της Νίκης, που είχε στην άμυνα τους Κάσσο, Ναά (πλάγιοι μπακ), Στίκα, Ανδρέου (στόπερ), ενώ στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης. Ριμπέιρο και Μιράντα ξεκινούσαν από τις πτέρυγες, ενώ ο Μοράρ ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη, για τον Ηρακλή ο Βελλίδης ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Χειρίτραντας (δεξιός μπακ), Βιτλής (αριστερός μπακ), Γκμπενιόν, Χρουσιέλ (στόπερ) στην άμυνα, ενώ οι Σιούτας, Δοϊρανλής αποτέλεσαν το δίδυμο των αμυντικών μέσων. Σίλβα (αριστερά), Εμπό (δεξιά), Κουντουριώτης (δεκάρι) ήταν η τριάδα πίσω από τον φορ Κούστα.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

2’ Ο Μιράντα άφησε για τον Μοράρ να εκτελέσει ένα φάουλ από θέση μέσα δεξιά, με τον Ρουμάνο, ενώ όλοι περίμεναν γέμισμα, να απειλεί απευθείας με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα άουτ κοντά από το αριστερό δοκάρι

4’ καλό σουτ του Ριμπέιρο εκτός περιοχής και από θέση μέσα αριστερά, με την μπάλα να φεύγει χαμηλά έξω από το αριστερό δοκάρι

8’ πολύ άουτ το σουτ του Σίλβα υπό την πίεση του Κάσσου

10’ την αδύναμη κεφαλιά του Γαβριηλίδη μετά το δυνατό πλάγιο του Μιράντα μπλόκαρε πολύ εύκολα ο Βελλίδης

13’ ο Κάσσος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας στα δεξιά της περιοχής με μόνο αντίπαλο τον Βελλίδη, που είχε βγει γρήγορα μακριά από την εστία του και τον είχε κλείσει

15’ ο Μοράρ έδωσε για τον Κυριακίδη, που ερχόταν με φόρα και έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Βελλίδης ήταν σωστά τοποθετημένος και υψώνοντας τα χέρια του σταμάτησε την μπάλα

16’ πολύ άστοχο το μακρινό σουτ με το αριστερό του Δοϊρανλή μετά την απομάκρυνση της άμυνας της Νίκης

21’ αξιόλογο το αριστερό αυτή τη φορά σουτ του Κυριακίδη, με τον Βελλίδη να πέφτει σωστά προς τ’ αριστερά της εστίας του και να μπλοκάρει σταθερά

27’ σουτ του Κυριακίδη, που κόντραρε στον Βιτλή και πέρασε κόρνερ

30’ ο Ριμπέιρο πέρασε δύο παίκτες, έβγαλε τη σέντρα, αλλά έκοψε η άμυνα του Ηρακλή, με την μπάλα στη συνέχεια να φτάνει στο Ναά, που από τον άξονα έκανε το σουτ, το οποίο πήγε πάνω στον Βελλίδη, που μπλόκαρε

38’ άδικη κίτρινη κάρτα του Δραγούση στον Γαβριηλίδη, με τον παίκτη της Νίκης να διώχνει την μπάλα πρώτα και στη συνέχεια ο Χρουσιέλ έπεσε με δύναμη πάνω του και τραυματίστηκε στο πόδι

40’ μακρινό πλασαριστό σουτ του Εμπο με το αριστερό, που ανάγκασε τον Γκαραβέλη να εκτιναχθεί και να μπλοκάρει, στην πρώτη περίπτωση που χρειάστηκε ο τερματοφύλακας της Νίκης να επέμβει σε τελική προσπάθεια αντιπάλου

41’ ΓΚΟΛ 1-0 η Νίκη αναπτύχθηκε ωραία, με τον Ριμπέιρο να πασάρει στον Παναγιωτίδη, που από θέση μέσα αριστερά της περιοχής έβγαλε πάσα πάρε-βάλε στον αφύλακτο στο πίσω δοκάρι Μιράντα. Αυτός με πλασέ σε κενή εστία ουσιαστικά, αφού η μπάλα είχε περάσει και από τον Βιτλή, άνοιξε το σκορ

Β’ μέρος

50’ κίτρινη στον Μοράρ για μαρκάρισμα

53’ ο Μοράρ ξεμαρκαρίστηκε μέσα στην περιοχή και από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ που έφυγε άουτ

55’ κίτρινη κάρτα στον Τόρες

59’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Ναά ξέφυγε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έσπασε την μπάλα για τον Παναγιωτίδη, που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο βρήκε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε στην απέναντι δεξιά γωνία του Βελλίδη, με τη Νίκη να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων

64’ σέντρα του Χειρίτραντα από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι για τον Κούστα, που έκανε με τη μία το σουτ, το οποίο πέρασε εκτός εστίας σε μία καλή στιγμή για τον Ηρακλή

65’ ΓΚΟΛ 3-0 ο Τζιώρας βγήκε στο τετ-α-τετ από πάσα του Κρητικού, ντρίμπλαρε και τον Βελλίδη, που τον ανέτρεψε, με τον Δραγούση να δίνει το πέναλτι. Ο Μιράντα ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία στο 68’, με τον Βελλίδη να μένει όρθιος και ανήμπορος ν’ αντιδράσει. Ετσι, ο Μιράντα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ στο παιχνίδι

68’ κίτρινη κάρτα στον Τζιώρα για μαρκάρισμα

75’ κίτρινη στον Σιούτα για τράβηγμα της φανέλας του Τζιώρα, που είχε ξεφύγει

76’ μεγάλη φάση για τη Νίκη, με το σουτ του Κρητικού εντός περιοχής να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια. Την πάσα έδωσε ο Τοπαλίδης

88’ ΓΚΟΛ 3-1 ο Σπυρίδης μετά από ντρίμπλες μέσα στην περιοχή με δυνατό διαγώνιο αριστερό σουτ μείωσε για τον Ηρακλή

94’ κίτρινη κάρτα στον Δοϊρανλή για σκληρό μαρκάρισμα

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος (70’ Τοπαλίδης), Ναά, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης (73’ Πέττας), Παναγιωτίδης (70’ Λίταινας), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (56’ Κρητικός), Μιράντα, Μοράρ (56’ Τζιώρας)

ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ (Τσιώλης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Βιτλής, Γκμπενιόν (46’ Τόρες), Χρουσιέλ, Σιούτας, Δοϊρανλής, Σίλβα (46’ Καπίγια), Εμπo (46’ Σπυρίδης), Κουντουριώτης (76’ Δασκαλάκης), Κούστα (70’ Λύγκας).