Πρώτη Ελληνίδα στο Σπάρταθλον η Βολιώτισσα Μάρθα Ξηροφώτου

Η Ξηροφώτου με τη σημαία του ΣΔΥΒ μετά τον τερματισμό της
Τεράστια επιτυχία για την αθλήτρια του ΣΔΥΒ με χρόνο 29:14:16

Μετά τον θρίαμβο του Φώτη Ζησιμόπουλου, που αναδείχθηκε νικητής στο «Σπάρταθλον», τον δυσκολότερο αγώνα δρόμου στον κόσμο για 3η συνεχόμενη φορά, η πόλη της Σπάρτης συνεχίζει να υποδέχεται τους Σπαρταθλητές ύστερα από την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν και φέτος, προκειμένου να διανύσουν την ιστορική αυτή διαδρομή στα βήματα που Φειδιππίδη.

Εξάλλου κάθε ένας που τερματίζει στη διοργάνωση είναι νικητής, καθώς καλείται να διανύσει απόσταση που ξεπερνάει 6 μαραθωνίους στο χρονικό όριο μόλις των 36 ωρών.

Μέχρι τις 11.30 σήμερα το πρωί είχαν τερματίσει σχεδόν 30 αθλητές.

Στην κατηγορία Ελλήνων, τη μεγάλη νίκη του Φώτη ακολούθησε ο Γιώργος Δημουλάς κατακτώντας την 9η θέση, μετά από έναν πολύ δυνατό αγώνα.

Τρίτος Έλληνας τερμάτισε ο Ιωάννης Πανταζής ο οποίος είναι και ο μικρότερος ηλικιακά δρομέας που παίρνει μέρος στο 41ο «ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ». Στην τέταρτη θέση είναι ο Κωνστανίνος Βόζιος από τα Τρίκαλα.

Στην κατηγορία γυναικών πρώτη Ελληνίδα τερμάτισε η Μάρθα Ξηροφώτου, από τον Βόλο η οποία τερμάτισε σε 29:14:16.

Οι τερματισμοί συνεχίζονται και ολοκληρώνονται στις 19:00 μμ το απόγευμα, όπου συμπληρώνεται το χρονικό όριο των 36 ωρών του αγώνα των 245,3χλμ.