Σκορ και θέαμα στο Πανθεσσαλικό, 5-0 η Νίκη τον Απόλλωνα Π.

Οι παίκτες της Νίκης σε πανηγυρικό στιγμιότυπο από το σημερινό παιχνίδι
Εύκολο τρίποντο για τους κυανόλευκους, που έφτασαν στους 32 βαθμούς

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Νίκη στο Πανθεσσαλικό, με τους κυανόλευκους να μην έχουν πρόβλημα να συντρίψουν με 5-0 τον ουραγό Απόλλωνα Πόντου σε εξ αναβολής παιχνίδι που έγινε για την 18η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της SL2, σημειώνοντας το δέκατο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θανασούλης

Η Νίκη ήταν κάπως νωχελική στο πρώτο δεκάλεπτο και άφησε τον Απόλλωνα Πόντου να κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά σιγά-σιγά άρχισε να ελέγχει το ματς και μετά από κάποιες μικροευκαιρίες ευτύχησε να σκοράρει με κεφαλιά του Γαβριηλίδη σε στημένη φάση στο 24’.

Δέκα λεπτά μετά ήρθε και το 2-0 από τον Μιράντα μετά την ασίστ του Κάσσου. Ετσι, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι και στο δεύτερο 45λεπτο συνέχισε να έχει εικόνα κυριαρχίας και αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 με τέρματα των Παναγιωτίδη, Μιράντα (σ.σ. έφτασε τα επτά γκολ και ξεπέρασε τον απόντα Τζιώρα) και Κρητικού, έχοντας κι αρκετές άλλες ευκαιρίες για ευρύτερη νίκη.

Συμπερασματικά, ήταν ένα παιχνίδι που δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν κλάσεις ανώτεροι και με ωραίο ποδόσφαιρο πρόσφεραν σκορ και θέαμα.

Η διάταξη των δύο ομάδων

Ο Γκαραβέλης ήταν στο τέρμα για τη Νίκη, οι Κάσσος, Ναά (πλάγιοι μπακ), Ανδρέου, Μπαχανάκ (στόπερ) στην άμυνα, ο Λίταινας ήταν σε ρόλο αντι-Κυριακίδη ως κλασικός αμυντικός χαφ, έχοντας μπροστά του ως εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη, Γαβριηλίδη, ενώ οι Μιράντα (αριστερά), Πολίτης (δεξιά) βοηθούσαν από τα πλάγια τον σέντερ φορ Πέττα. Στο 39’ λόγω τραυματισμού του Ναά, μπήκε στο ματς ο Γιαννίτσης, που έπαιξε δίπλα στον Ανδρέου ως στόπερ και στη θέση του αριστερού μπακ πήγε ο Μπαχανάκ. Ο τελευταίος επέστρεψε στο κέντρο της άμυνας στο 46′.

Για τον Απόλλωνα Πόντου ο Κίναλης ήταν τερματοφύλακας, οι Κάρδαρης, Αμαραντίδης (πλάγιοι μπακ), Καλογέρης, Ντιαλόσι (στόπερ) αποτέλεσαν την αμυντική τετράδα, οι Μουμίν, Ίννος ήταν το δίδυμο των κεντρικών χαφ, Μπούμπας και Ακένα, έπαιζαν στα πλάγια της μεσαίας γραμμής και οι Μπλανκ, Αλμπάνης ήταν οι δύο επιθετικοί.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

3’ το συρτό σουτ του Αλμπάνη από το ημικύκλιο της περιοχής μπλόκαρε ο Γκαραβέλης

16’ πάσα του Κάσσου στον Πολίτη, που εκτός περιοχής σούταρε πάνω από τα δοκάρια

18’ επικίνδυνο σουτ του Κάσσου εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία

21’ νέο σουτ με ίδια κατάληξη για τη Νίκη και πάλι εκτός περιοχής από τον Μιράντα μετά την πάσα του Πέττα προς τα πίσω.

22’ κεφαλιά του Γαβριηλίδη με την μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και να φεύγει κόρνερ

24’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Πολίτης από θέση μέσα δεξιά εκτέλεσε φάουλ και ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κίναλη να έχει βγει μακριά από την εστία του και να μην μπορεί ν’ αντιδράσει

28’ η κεφαλιά του Πέττα μετά τη σέντρα του Παναγιωτίδη από τα δεξιά της περιοχής έφυγε ψηλά άουτ

30’ Αμαραντίδης, Μουμίν και Ακένα συνδυάστηκαν και ο τελευταίος έκανε το αριστερό σουτ, που πήγε … πλάγιο άουτ

32’ σουτ του Πέττα από κοντινή απόσταση μετά την τροφοδότηση του Μιραντα πέρασε ψηλά άουτ

34’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Πολίτης έδωσε κάθετα μέσα στην περιοχή για τον Κάσσο, που «έσπασε» για τον αφύλακτο Μιράντα, που με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Νίκη

35’ πολύ άστοχο το σουτ του Μπούμπα

44’ πάνω από την εστία το σουτ εκτός περιοχής του Πέττα

45+1’ από λάθος του Μουμίν, η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή του Πολίτη, που σούταρε στην κλειστή αριστερή γωνία του Κίναλη, ο οποίος μπλόκαρε

Β’ μέρος

51’ το εκτός περιοχής σουτ του Αλμπάνη μπλόκαρε ο Γκαραβέλης

51’ δευτερόλεπτα μετά η Νίκη βγήκε στην κόντρα, με τον Μιράντα να δίνει για τον Πολίτη, που προχώρησε και έκανε το αριστερό σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι

57’ πλασέ από θέση τετ-α-τετ του Μιράντα από πλάγια αριστερά θέση, με τον Κίναλη να αποκρούει με τα πόδια

58’ ΓΚΟΛ 3-0 ο Πέττας έκανε το σουτ, που πήγε στο εσωτερικό μέρος του αριστερού δοκαριού, με τον Παναγιωτίδη να παίρνει το ριμπάουντ και από πλάγια της μικρής περιοχής ουσιαστικά σε κενή εστία πέτυχε το τρίτο τέρμα της Νίκης

60’ χαμένο τετ-α-τετ για τη Νίκη με τον Μιράντα, που νικήθηκε στο αριστερό πλασέ του από τον Κίναλη, ενώ φάνηκε τη στιγμή της τελικής του προσπάθειας να σπρώχνεται

62’ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τοπαλίδη, με τον Κίναλη να διώχνει σε κόρνερ

63’ ΓΚΟΛ 4-0 το κόρνερ εκτελέστηκε προς τον Μιράντα που βρισκόταν σε θέση μέσα αριστερά εκτός περιοχής και με ασύλληπτο δεξί σουτ νίκησε τον Κίναλη, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του

88’ ΓΚΟΛ 5-0 ο Μιράντα ξεκίνησε μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια κάτω από τη σέντρα, προχώρησε και με κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Κρητικό, που πέρασε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα

Κίτρινες: Τοπαλίδης, Κουτσιμπάνας-Μπούμπας, Σκάλα

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Κάσσος (63’ Κουτσιμπάνας), Ναά (39’ λ. τρ. Γιαννίτσης), Ανδρέου (46’ Τοπαλίδης), Μπαχανάκ, Παναγιωτίδης (63’ Παναγιωτίδης), Γαβριηλίδης, Μιράντα, Πολίτης (70’ Κρητικός), Πέττας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Κίναλης, Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Καλογέρης, Ντιαλόσι (76’ λ. τρ. Αμπούντου), Μουμίν, Ίννος (76’ Μαρτίνεζ), Μπούμπας (70’ Νοβίκοφ), Ακένα (52’ Σκάλα), Μπλανκ, Αλμπάνης (52’ Φλένσμποργκ)