Θρίαμβος της Αγίας Αννας με 3-0 επί του Θησέα, που αδικείται από το σκορ

Η ομάδα του Δημήτρη Φραγκούλη νίκησε με δύο γκολ του Παπαδημητρίου και ένα του Κορέτα

Η Αγία Αννα επικράτησε στο πρώτο χρονικά ματς της 13ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ με 3-0 του Θησέα στο Π. Μαγουλάς. Το ματς παρά το τελικό σκορ είχε τα στοιχεία του ντέρμπι, αφού για μισή ώρα στο δεύτερο μέρος και μετά το 1-0 του πρώτου 45λεπτου με το γκολ του Παπαδημητρίου στο 35’, ο Θησέας έφερε σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους,

Η ομάδα του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου είχε σημαντικές φάσεις για την ισοφάριση, έχοντας για καλύτερο παίκτη τον Βουρδάκη, που μπήκε αλλαγή.

Οι Αγριώτες, παρότι το δικαιούνταν, δεν έκαναν το 1-1 και στο 77’ και το 84’ δέχτηκαν άλλα δύο γκολ, με τον Παπαδημητρίου να ξανασκοράρει και να δίνει … στο πιάτο το τρίτο στον Κορέτα. Ετσι η Αγία Αννα έφτασε στους 31 βαθμούς και είναι στο +4 πλέον από τον Θησέα και με αγώνα λιγότερο.

Γενικώς το σκορ μπορεί να θεωρηθεί πλασματικό για τον Θησέα, οι άνθρωποι του οποίου διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στο πρώτο και τρίτο γκολ. Κι αν στο 1-0 οι διαμαρτυρίες ήταν χλιαρές, στο 3-0 ήταν πολύ έντονες, με τους φιλοξενούμενους να ισχυρίζονται ότι και στην αρχή ο Παναδημητρίου ήταν οφσάιντ, αλλά και πως ο σκόρερ Κορέτα καλυπτόταν μόνο από έναν παίκτη τους. Κι αυτό γιατί ο τερματοφύλακας Αλπάκης είχε βγει και ήταν πιο μπροστά από τον παίκτη της Αγίας Αννας, όπως τονίζουν.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

1’ συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής από τον Βλάχο μετά την πάσα του Ζέρβα, με τον Αϊντίνι να μην μπορεί να μπλοκάρει και να παραχωρεί κόρνερ. Επειτα από την εκτέλεσή του ο Τρίμμης έκανε την κεφαλιά, με τον Αϊντίνι να μπλοκάρει

2’ ο Παπαδημητρίου διεκδίκησε από τον Τρίμμη και κερδίζοντας την μπάλα, επιχείρησε να κρεμάσει από μακριά τον Αλπάκη, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια

5’ σουτ του Παπαδημητρίου από πλάγια δεξιά της μικρής περιοχής στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

14’ σουτ του Αργύρη εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά δύο μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι

23’ ο Χειλάς δεν έπιασε, όπως ήθελε, το σουτ μετά την τροφοδότησή του από τον Αργύρη και ο Αλπάκης μπλόκαρε εύκολα

32’ πάνω από τα δοκάρια το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Κόλα, χωρίς να ανησυχήσει τον Αλπάκη

33’ ατομική προσπάθεια και σέντρα-σουτ από αριστερά της περιοχής του Λίτσου, χωρίς κανέναν κίνδυνο για τον Αϊντίνι

35’ ΓΚΟΛ 1-0 η άμυνα του Θησέα είχε ανέβει ψηλά και το εκμεταλλεύτηκε ο Παπαδημητρίου, που έφυγε μόνος 35 μέτρα μακριά από την εστία, νικώντας στο σπριντ τον Τρίμμη, και απέναντι από τον Αλπάκη σημάδεψε σωστά τη δεξιά γωνία, ανοίγοντας το σκορ.

40’  ο Παπαδημητρίου μπήκε στην περιοχή, αλλά πιεζόμενος έκανε το αριστερό σουτ πολύ ψηλά άουτ

Β’ μέρος

48’ ο Βουρδάκης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Αϊντίνι έμεινε καρφωμένος στη θέση του και η μπάλα πέρασε στο πίσω δοκάρι, όπου δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Ιακωβίδης

51’ μεγάλη ευκαιρία για τον Θησέα, όταν ο αφύλακτος Λίτσος ανάμεσα από τη μικρή περιοχή και το πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Κουκουτή από τα αριστερά

52’ ο Νιαώτης πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο σουτ του Κορέτα από θέση βολής μέσα στην περιοχή, παραχωρώντας κόρνερ

55’ ο Βουρδάκης, που έδωσε πνοή στον Θησέα με την είσοδό του στο ματς, έδωσε μέσα στην περιοχή για τον Νιαώτη, που έκανε το σουτ, το οποίο κόντραρε σε πόδι αμυνομένου, με την μπάλα να περνά πάνω από τα γκολπόστ κόρνερ. Μετά το κόρνερ ο Σιώμος έπιασε την κεφαλιά λίγο πάνω από τα δοκάρια

63’ τρομερή απόκρουση του Αϊντίνι στην αριστερή του γωνία σε κοντινό σουτ του Βλάχου με το δεξί, αποσοβώντας την ισοφάριση

64’ ατομική προσπάθεια του Χειλά, αλλά κακό τελείωμα με το μυτάκι μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία

67’ φάουλ του Νιαώτη από τα δεξιά στο πίσω δοκάρι, με τον Πρίφτι να πιάνει την κεφαλιά και τον Αϊντίνι να διώχνει σε κόρνερ με το ένα χέρι και αφού πρώτα η μπάλα ακούμπησε και στο οριζόντιο δοκάρι

77’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Θησέας ήταν καλύτερος για μισή ώρα, αλλά η κλάση του Παπαδημητρίου την πρώτη φορά που του δόθηκε η ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο έφερε το δεύτερο γκολ της Αγίας Αννας με άψογο αριστερό πλασέ του φορ των γηπεδούχων από το ύψος του πέναλτι στην αριστερή γωνία. Την ασίστ χρεώθηκε ο Αγγελος Αργύρης

84’ ΓΚΟΛ 3-0 ο Παπαδημητρίου έφυγε από κανονική θέση και βγήκε στο τετ-α-τετ. Αρχικά ανακόπηκε από τον Αλπάκη, αλλά ξαναπήρε την μπάλα και έβγαλε για τον Κορέτα, που σε κενή από τερματοφύλακα εστία έδωσε θριαμβευτικό τόνο στη νίκη της ομάδας του

Ο Κορέτα έτοιμος να πετύχει το τρίτο γκολ της Αγίας Αννας

91’ ο Αϊντίνι μάζεψε την μπάλα στην κεφαλιά του Πρίφτι

93’ μεγάλη ευκαιρία για τον Θησέα με την κοντινή κεφαλιά του Πρίφτι να φεύγει πάνω από τα δοκάρια

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ (Φραγκούλης): Αϊντίνι Ηλ., Τόγιας, Θεοδωρόπουλος, Χολέβας, Στεργιόπουλος, Αργύρης, Κόλα, Τσελεπής (67’ Αλεξανδρίδης), Χειλάς (75’ Νταβλαμάνος), Κορέτα (87’ Ζαρίφης), Παπαδημητρίου (87’ Αϊντίνι Σ.)

ΘΗΣΕΑΣ (Ανδρουτσόπουλος): Αλπάκης, Ζέρβας (46’ Βουρδάκης), Τρίμμης (λ. τρ. Παπαδήμος), Ιακωβίδης, Κουκουτής, Πρίφτι, Νιαώτης, Σιώμος (68’ Ζαρκαδής), Λίτσος, Παρίσης, Βλάχος