Τριάρα στον Αιολικό και τρίτη θέση για τη Νίκη

Φάση από το σημερινό ματς με πρωταγωνιστή τον Κρητικό
Επικράτησε με 3-1 της ομάδας της Μυτιλήνης με γκολ των Τζιώρα, Κρητικού και Στίκα

Η Νίκη αξιοποίησε την έδρα της για τέταρτη φορά φέτος, παίρνοντας το τέταρτο τρίποντο ως γηπεδούχος, επικρατώντας με 3-1 του Αιολικού στο Πανθεσσαλικό, με συνέπεια να ανέβει μόνη της στην τρίτη θέση, ξεπερνώντας τον Μακεδονικό, που έχασε στη Λιβαδειά με 2-1.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θανασούλης

Η Νίκη ξεκίνησε υποτονικά το πρώτο μέρος, δίνοντας δικαιώματα στον Αιολικό, που προσπάθησε να αιφνιδιάσει, αλλά σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και άρχισαν να αποκτούν τον έλεγχο του ματς. Μάλιστα στο δίλεπτο 35’-37’ η Νίκη πέτυχε δυο γκολ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με τους Τζιώρα και Κρητικό να σκοράρουν μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος ο Αιολικός μείωσε νωρίς με τον Ενομό στο 54’ και το ματς έγινε ξαφνικά ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να πιστεύουν στην ανατροπή και να εντείνουν τις προσπάθειές τους. Ωστόσο, η Νίκη ξαναβρήκε και πάλι τον καλό της εαυτό και σφράγισε την επιτυχία της μ’ ένα γκολ στο 89’ από τον Στίκα.

Η διάταξη των ομάδων

Η Νίκη ξεκίνησε με τους Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια, τους Τοπαλίδη, Ναά (πλάγιοι μπακ), Στίκα, Ανδρέου (στόπερ) στην άμυνα, Κυριακίδη, Παναγιωτίδη, Λίταινα στο κέντρο, τον Μιράντα δεξιά, τον Κρητικό αριστερά και τον Τζιώρα φορ.

Για τον Αιολικό ο Ντόκιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Μούχαλης, Ουνγιαλίδης (πλάγιοι μπακ), Τριανταφύλλου, Καρανίκας (στόπερ), Τριανταφυλλάκος, Σρνιτς (αμυντικοί χαφ), Ζάκαριτς, Γιοκέ (εξτρέμ), Ενομό (δεκάρι), Σαραντίδης (φορ) συμπλήρωναν την ενδεκάδα.

Το φιλμ του ματς

Α’ μέρος

6’ η άμυνα της Νίκης δεν πατούσε καλά στα πρώτα λεπτά, με τον Ενομό να βρίσκεται σε θέση βολής ανάμεσα από τη μικρή περιοχή και το σημείο του πέναλτι, αλλά το σουτ που έκανε, κόντραρε  στον Ανδρέου

12’ πρώτη ευκαιρία για τη Νίκη με το σουτ του Μιράντα από θέση δεξιά και λίγο έξω από την περιοχή να κοντράρει στον Ζάκαριτς

19’ ο Τζιώρας σκόραρε με το χέρι και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα, με το γκολ να ακυρώνεται

22’ ο Κρητικός συνέκλινε από τα αριστερά στον άξονα και έκανε το σουτ λίγο άουτ

35’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Παναγιωτίδης έκανε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Τζιώρας με προβολή από τη μικρή περιοχή μετά την κεφαλιά του Στίκα άνοιξε το σκορ

37’ ΓΚΟΛ 2-0  ο Μιράντα έκανε τη συρτή σέντρα και ο Κρητικός με διπλή προσπάθεια, τη δεύτερη σε κενή εστία, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στη Νίκη

Β’ μέρος

54’ ΓΚΟΛ 2-1 Ο Ζάκαριτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια στα πλάγια της περιοχής και πέρασε παράλληλα στον Ενομό, που πέφτοντας με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή

60’ καλή στιγμή για τον Αιολικό, με τον Ζάκαριτς να συγκλίνει από τα δεξιά και να σουτάρει με το καλό αριστερό του πόδι έξω από το απέναντι δοκάρι

70’ ο Τζιώρας πήρε την πάσα του Κρητικού και από δύσκολη θέση από μέσα αριστερά σούταρε στην κλειστή δεξιά γωνία του Ντόκιτς που απέκρουσε σε κόρνερ

81’ από πάσα του Μιράντα ο Τζιώρας διεκδίκησε την μπάλα από τον Τριανταφύλλου, που πήγε να διώξει, αλλά το έκανε πάνω στον φορ της Νίκης, με την μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό δοκάρι

89’ ΓΚΟΛ 3-1 από κόρνερ του Μιράντα από αριστερά ο Τζιώρας πήρε την κεφαλιά, που μετατράπηκε σε ασίστ για τον Στίκα, ο οποίος μπροστά σε κενή εστία στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Ναά, Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (91’ Κουτσιμπάνας), Λίταινας (78’ λ. τρ. Πέττας), Μιράντα (91’ Μπαλλάς), Κρητικός (82’ Μπαχανάκ), Τζιώρας (91’ Βουκελάτος)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Ντόκιτς, Μούχαλης, Ουνγιαλίδης, Τριανταφύλλου, Καρανίκας, Τριανταφυλλάκος (71’ Νούλας), Σρνιτς (70’ Καγκελίδης), Ζάκαριτς, Γιοκέ  (89’ Μπαλογιάννης), Ενομό, Σαραντίδης (46’ Ζιβοΐνοβιτς).