Ξέσπασε στο τέλος η Νίκη Βόλου-Επικράτηση 86-78 επί του Πρωτέα Γρεβενών

31 πόντους ο Σάκης Κουτίνας με άξιο συμπαραστάτη τον Βασίλη Βρεττά

Με τον Σάκη Κουτίνα να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι για να σημειώσει τελικά 31 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Βασίλη Βρεττά με 16, η Νίκη ξεκίνησε έστω και αγχωτικά με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε απέναντι στον μαχητικότατο Πρωτέα Γρεβενών 86-78, χάρη όμως σε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχό του και προβάδισμα στο σκορ, έστω και αν οι «κυανόλευκοι» προσπαθούσαν να μείνουν απειλητικοί. Οι άμυνες βγήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πρωτέα φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις, και η Νίκη κατάφερε τελικά να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-35, 52-59, 86-78

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Βρεττάς 16 (2), Κωστούλας 8 (1), Βερτζάγιας 5, Σιπητάνος 6, Κουτίνας 31, Παπαδόπουλος 4, Ζησόπουλος, Δελεντζές, Σπηλιόπουλος 11 (3), Κουτσομπόρης, Ανδρεόγλου, Εντό 5 (1).

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Κεραμάρης 3, Μόρας 16 (1), Κλωναράς 9 (2), Παλάσκας 8 (1), Τσανίδης 5 (1), Καραγιάννης, Μαραβέγιας 13 (1), Κουρέπης 10 (1), Κατηρτζίδης 14 (2), Ασλανίδης, Ζήμπρας.