Ούτε και η Αγριά B.C. σταμάτησε τον Σπάρτακο, που πέρασε με το διπλό από την έδρα της ομάδας του Γιώργου Βλιώρα με σκορ 64-75 και έκανε το 18 στα 18. Στη δεύτερη θέση είναι σταθερά ο Γ.Σ. Αλμυρού, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΒΔ στη Νέα Ιωνία με 67-75 και τρίτος ο Ίωνας, που συνέτριψε τη Σκιάθο με 50 πόντους διαφορά.
Με το νέο σύστημα φέτος, θα παίξουν πριν το φάιναλ φορ ο πρώτος με τον τέταρτο και ο δεύτερος με τον τρίτο, μόνο αν είναι στο 1-1 στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αν λοιπόν ο Αλμυρός κερδίσει και στην έδρα του την τελευταία αγωνιστική τον Ίωνα, με δεδομένο ότι τον νίκησε και στον πρώτο γύρο μέσα στον Βόλο, περνάει αυτός στο φάιναλ φορ, χωρίς να χρειαστεί να δώσει επιπλέον αγώνα.
Στην Α2 ΕΣΚΑΘ η ήττα του Ελευθεριακού, που είχε αρκετές απουσίες, από την Sport Academy έφερε ισοβαθμία στην κορυφή της ομάδας του Μιχάλη Φρουσκλιά με τη Νίκαια 2012. Πάντως, είναι σημαντικό ότι τουλάχιστον ο Ελευθεριακός κράτησε άνετα τη διαφορά των πόντων από την 3η της κατάταξης και στο μείον δύο απ’ αυτόν Sport Academy, αφού τώρα έχασε με 53-45, ενώ είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο με 62-46.
Στη Β’ ΕΣΚΑΘ ο Ερμής Αγιάς είναι στο +2 από την Ανόρθωση, με την ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη όμως να έχει αγώνα λιγότερο.
Στο γυναικείο πρωτάθλημα είχαμε την τελευταία αγωνιστική. Η Νίκη Βόλου έπρεπε να κερδίσει με 18 πόντους διαφορά τον Απόλλωνα Καρδίτσας στην έδρα του, για να βγει πρώτη, έχασε με τρεις κι έτσι τερμάτισε, όπως ήταν άλλωστε και το πιθανότερο, στη δεύτερη θέση.
Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΘ έχουν ως εξής:
Α1 ΕΣΚΑΘ/1ος όμιλος
18η αγωνιστική
Αγριά B.C. – Σπάρτακος 64-75
Γ.Σ. Αλμυρού – Ανάληψη 87-69
ΑΕΒΔ – Γ.Σ. Βόλου 67-75
Αετός Πλατ. – Αιολικός 68-69
Κεραυνός Λ.- Μύτικας 80-53
Ίωνας – Σκιάθος 96-46
Η βαθμολογία
- ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Λ. 36
- Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ 33
- ΙΩΝΑΣ 31
- ΑΓΡΙΑ BC 29
- ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. 29
- ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤΥΚ. 28
- Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ 27
- ΑΙΟΛΙΚΟΣ 27
- Α.Ε.Β. ΔΙΜΗΝΙΟΥ 22
- MYTIKAΣ 21
- ΑΝΑΛΗΨΗ 20
- Γ.Σ. ΣΚΙΑΘΟΥ 18
Α2 ΕΣΚΑΘ/1ος όμιλος
16η αγωνιστική
BC Volos – Αρμένιο 65-52
Νίκαια 2012 – Αετοί 81-73 παρ.
Κένταυρος Ζαγ. – Δήμητρα Ευξ. 62-60
Ιωλκία – ΑΣ Φαρσάλων 52-43
Sports Academy – Ελευθεριακός 53-45
Η βαθμολογία
- ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ 28
- ΝΙΚΑΙΑ 2012 28
- SPORTS ACADEMY 26
- ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΖΑΓ. 25
- BC VOLOS 24
- ΔΗΜΗΤΡΑ ΕΥΞ. 23
- ΑΕΤΟΙ 23
- ΙΩΛΚΙΑ 21
- Α.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ 18
- ΑΡΜΕΝΙΟ 18
Β’ ΕΣΚΑΘ/1ος όμιλος
16η Αγωνιστική
Μαρίνος Αντύπας-Αναγέννηση Καλοχ. 42-28
Ερμής Αγιάς 2018 – BC Larissa 59-54
Ολυμπιονίκης – Τιτάνες Αλμυρού αναβολή
Ηρακλής Χάλκης – Ανόρθωσις Β. 46-57
Ρεπό: Σκόπελος
Εξ αναβολής 11ης αγωνιστικής
Ολυμπιονίκης – Σκόπελος 35-69
Η βαθμολογία
- ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ 2018 26
- ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ Β. 24
- ΜΑΡΙΝΟΣ ΑΝΤΥΠΑΣ 22
- ΤΙΤΑΝΕΣ ΑΛΜΥΡΟΥ 19
- BC LARISA 18
- ΣΚΟΠΕΛΟΣ 18
- ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΗΣ 15
- ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ Β. 14
- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ 14
ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
10η αγωνιστική
Ολυμπιάδα-Αίολος Τρικάλων 57-50
Απόλλων Καρδίτσας-Νίκη Β. 67-64
Ρεπό: Ανάληψη
Η βαθμολογία
- ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔ. 16
- ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 14
- ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 11
- ΑΙΟΛΟΣ 11
- ΑΝΑΛΗΨΗ 4