Ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Εθνική U18 η Ισπανία, ήττα με 54-70

Την Κυριακή στις 19.00 με τη Σλοβενία για το χάλκινο μετάλλιο

Η Εθνική Εφήβων του μπάσκετ υπέκυψε απέναντι στην ανώτερη Ισπανία με 70-54 στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού U18 στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Ιωνίας, με τους Ίβηρες να αποδεικνύονται ανυπέρβλητο εμπόδιο για την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου και να επιβεβαιώνουν ότι είναι το φαβορί για το χρυσό. Πλέον την Κυριακή (19:00) θα διεκδικήσει το όγδοο μετάλλιο (και τέταρτο χάλκινο) στην ιστορία της στη διοργάνωση απέναντι στη Σλοβενία.

Η Εθνική προηγήθηκε με οκτώ στο πρώτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα (20-12), αλλά οι Ισπανοί ισορρόπησαν στο δεύτερο και κυριάρχησαν από το τρίτο και μετά χάρη στην υπεροχή τους σε κορμιά και τη δράση των Αλντάμα (19π., 11 ριμπ.) και Γκαρούμπα (18π., 19 ριμπ.). Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 13 πόντους και ο Ζώης Καράμπελας με 8 πόντους και 7 ασίστ ξεχώρισαν από την Εθνική, που έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (28-54 με 23 επιθετικά για τους Ισπανούς).

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα άριστο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 20-12. Οι Ισπανοί εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους κάτω από το καλάθι κατόρθωσαν να ισορροπήσουν το ματς και να περάσουν μπροστά με 25-28. Η Εθνική πάντως δεν πτοήθηκε και με τρίποντο και φάουλ του Ρογκαβόπουλου, αλλά και λέι απ του Νικολαΐδη λίγο πριν την εκπνοή έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 36-34.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα ζώνης της Ισπανίας έκανε δύσκολη τη ζωή των Ελλήνων διεθνών και η δράση των ασταμάτητων Αλντάμα και Γκαρούμπα έφερε τούμπα το ματς. Οι Ίβηρες ολοκλήρωσαν με 16-2 την περίοδο και έχτισαν διαφορά 13 πόντων (46-59) απέναντι στην Εθνική που έκανε πολλά λάθη και ήταν ανάλογα άστοχη. Η κατάσταση ξέφυγε από τον έλεγχο της ελληνικής ομάδας, με την Ισπανία να αποσπάται στο +19 (47-66) έχοντας κρατήσει για έντεκα λεπτά την Εθνική στους τρεις πόντους και τελικά οι αντίπαλοί μας κέρδισαν με 54-70.

Δεκάλεπτα: 20-12, 36-34, 46-59, 54-70