Με τις νίκες ΑΕΚ και Αμαρουσίου ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική

Μετά τις επιβλητικές νίκες επί του Απόλλωνα Πατρών και της Καρδίτσας, η ΑΕΚ άγγιξε μία ακόμα κατοστάρα στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, επικρατώντας με άνεση 93-74 του Κολοσσού Ρόδου για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μετά από μια μεγάλη μάχη στο πρώτο ημίχρονο, η «Ένωση» μπήκε φουριόζα και πάτησε το πόδι στο… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 17 πόντους και να μην κοιτάξει ποτέ πίσω της.

Κορυφαίος για το σύνολο του Ζοάν Πλάθα που ανέβηκε στο 3-3 στο πρωτάθλημα ήταν ο Τζάστιν Τίλμαν με 24 πόντους (9/12 εντός παιδιάς).

Tο Μαρούσι πέρασε με σκορ 93-88 από την έδρα του Λαυρίου και πήρε τη δεύτερη νίκη της στη σεζόν, η οποία μπορεί να αποβεί κομβική στη μάχη της παραμονής, καθώς το Μαρούσι ξέφυγε δύο νίκες από την ουραγό Καρδίτσα!

Η αναμέτρηση ήταν υψηλού σκορ και θεάματος και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με την εμπειρία των Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Χάρη Γιαννόπουλου να δίνει στο Μαρούσι την οριακή επικράτηση στις λεπτομέρειες. Από την άλλη, το Λαύριο έδειξε γι’ ακόμη ένα ματς ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά έπεσε στο 3-3, καθώς δέχθηκε στο τέλος σερί 0-8.

Για τους νικητές 24 πόντους είχε ο Αϊζάια Μπρίσκο, όμως το ματς «καθάρισαν» οι Γιαννόπουλος και Ραντούλιτσα, που είχαν από 18 πόντους έκαστος.