Νέες συμμετοχές και διακρίσεις για μέλη του ΣΔΥ Βόλου

Η εβδομάδα που προηγήθηκε ήταν μία από τις πλέον δημιουργικές για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου, με ατέλειωτες συμμετοχές και μεγάλες διακρίσεις στη Μαγνησία, στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Συγκεκριμένα στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου στην Κορυτσά της Αλβανίας, στα 5.000 μέτρα γυναικών η Μαρία Διαμαντοπούλου στέφθηκε «χρυσή» Βαλκανιονίκης καθώς κέρδισε την κούρσα της κατηγορίας Μ50, ενώ κατέκτησε το αργυρό στη σκυταλοδρομία 4×400.

Επίσης, ο Στράτος Συμεωνίδης στα 100 μέτρα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία M65, ενώ αγωνιζόμενος με την εθνική ομάδα πήρε το χρυσό στην σκυταλοδρομία 4×100, και στα 4×400. Xρυσά μετάλλια πήρε επίσης στα 200 μέτρα αλλά και στη βαλκανική σκυτάλη 100x200x400x800 μέτρα.

Αξίζει να αναφερθεί η συμμετοχή στους αγώνες της Δήμητρας Καραμανώλη που πήρε στην κατηγορία F60 χρυσό στην σφυροβολία, αργυρό στην σφαιροβολία, ενώ στον ακοντισμό ήταν 4η με 17.22.

31 αθλητές και αθλήτριες του ΣΔΥ Βόλου συμμετείχαν επίσης στον 15ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων, ενώ εξαιρετικό αγώνα πραγματοποίησε ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης στο Lost Trail 2021 στον Όλυμπο, τερματίζοντας στην 7η θέση. Παρόντα ήταν μέλη του συλλόγου και στην Κατερίνη στο τρίαθλο Almira Man (750 μ. κολύμβηση, 20 χλμ ποδήλατο, 5 χλμ τρέξιμο)

Την ίδια ημέρα έγινε το Lamia Night & Run 2021, όπου μέλη του ΣΔΥ Βόλου συμμετείχαν επίσης, όπως και στον αγώνα trail 12 χιλιομέτρων «Κανόνι Ορεινός Αγώνας Νυμφαίας», όπου έτρεξε ο Θανάσης Τσιάτσιος.

Στην ποδηλασία, στην 29η Ανάβαση Ανατολής Κισσάβου μετείχε ο Γιάννης Κλόκας και κατέλαβε την 4η θέση με 7 λεπτά καλύτερο χρόνο από πέρυσι.

Test event στη Γορίτσα

Την Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου έγινε το 3ο test event για το 2ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail στη διαδρομή του αγώνα των 16 χιλιομέτρων. Τα επόμενα τεστ θα γίνουν ως εξής:

-Την Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου στις 17.00 στη διαδρομή των 6 χιλιομέτρων σε αργό ρυθμό, και στις 18.15 σε πιο γρήγορο.

-Την Πέμπτη 30/9 στα 16χλμ, με εκκίνηση στις 16.00 (στις 15.15 όσοι θα πάνε σε πιο αργό ρυθμό).

Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας θα γίνει στις 10 Οκτωβρίου.