Νίκες για Αρη, ΑΕΚ και Περιστέρι

Φάση από το Μαρούσι-Περιστέρι

Τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τον Αρη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Κολοσσού στη Ρόδο. Οι «κίτρινοι» με σπουδαία εμφάνιση στο α’ μέρος, στο τέλος του οποίου ήταν μπροστά με 35-50, νίκησαν 78-88 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και ανέβηκαν στο 4-1, την ίδια ώρα που οι νησιώτες έπεσαν στο 2-3.

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Καρδίτσα και επικράτησε άνετα με 103-88, ευρισκόμενη πλέον στο 2-3. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ, κάτι που φάνηκε από την πρώτη περίοδο (34-26). Η «Ένωση» ξέφυγε με +25 (86-61) στο 30′ και το παιχνίδι στη συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Με επιμέρους σκορ 14-32 στην 3η περίοδο, το Περιστέρι έθεσε τις βάσεις για την άνετη επικράτησή του (2-3) με κατοστάρα (74-103) επί του γηπεδούχου Αμαρουσίου. To Μαρούσι βράβευσε τον προπονητή του Περιστερίου, Βασίλη Σπανούλη, στην επιστροφή του στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όπου αγωνίστηκε από το 2001 έως το 2005.