Νίκησε προβλήματα και Νικόπολη και πήρε ένα ακόμη διπλό ο Ολυμπιακός Βόλου

Φάση από το ματς του πρώτου γύρου με τη Νικόπολη

Τέταρτη νίκη, που την ήθελε πάρα πολύ, για τον Ολυμπιακό Βόλου στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη επιβλήθηκε στην Πρέβεζα της Νικόπολης με 74-84 και πήρε το τρίτο της διπλό στο πρωτάθλημα. Κατά σύμπτωση με το ίδιο σκορ είχαν πάρει και την προηγούμενη εκτός έδρας νίκη του οι ερυθρόλευκοι επί του ΑΟΚ Βέροιας.

Η επιτυχία αποκτά μεγαλύτερη σημασία, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Ολυμπιακός Βόλου δεν έπρεπε να νικήσει μόνο τη Νικόπολη, αλλά και τα πολλά προβλήματά του, αφού ο Αναστασόπουλος δοκίμασε το πόδι του στην προθέρμανση, ωστόσο οι πόνοι που ένιωθε λόγω πάνω από τον αχίλλειο δεν του επέτρεψαν να αγωνιστεί καθόλου, ενώ ο Κυριακόπουλος έπαιξε απροπόνητος και ο Λουλούδης λίγο με έμπλαστρο λόγω μίας βαριάς ψύξης.

Πάντως, βοήθησαν πάρα πολύ εκτός του ηγέτη της ομάδας Μπόγδανου και του Ίλτσογλου, που είναι σταθερές αξίες, και ο νεαρός Στύλλας και εκτελεστικά με τους 16 πόντους του και οργανωτικά, αλλά και ο Σκαμάγκας, που ήταν πολύ αποτελεσματικός στην άμυνα αλλά και έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, με το οποίο ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι.

Η Νικόπολη ήταν μπροστά μόνο στο πρώτο τρίλεπτο, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός Β. επέβαλε την κυριαρχία του και αφού πήρε το προβάδισμα, δεν το έχασε. Στο 10’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7, στο ημίχρονο στο +12, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους οκτώ στο 30’ και στους τέσσερις στην 4η περίοδο, αλλά τελικά ο Ολυμπιακός Β. βρήκε τις λύσεις και πήρε το ματς.

Δεκάλεπτα: 20-27, 37-49, 54-62, 74-84

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Μίχος, Κοντογιάννης 24, Σουλιώτης Γ. 8, Λάππας, Παπαχρήστος, Κακιούζης 18, Παπαμιχαήλ, Μίχος, Πελίγκος 12, Βαβέτσης, Ρέμπης 4, Δουβλής.

Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 16 (3), Ίλτσογλου 19, Κυριακόπουλος 14, Μπόγδανος 18 (2), Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 8, Σκαμαγκάς 7 (1), Αναστασόπουλος, Χαρχαρής, Λουλούδης 2