Νικητής στη βολιώτικη μονομαχία ο Αιολικός, 58-46 τον Γ.Σ. Βόλου

Νικητής στη βολιώτικη μονομαχία της 8ης αγωνιστικής αναδείχθηκε ο Αιολικός, που επιβλήθηκε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας σήμερα Κυριακή (17/12) με 58-46 του Γ.Σ. Βόλου.

Μ’ αυτή τη νίκη ο Αιολικός έχει ρεκόρ 6-2 είναι στο μείον ένα από την πρωτοπόρο ΑΕΒΔ και στο +1 από τον Σπάρτακο, που έχει όμως ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο 20λεπτο μετά το ισόπαλο πρώτο και με όπλο της την άμυνα ειδικά στην 3η περίοδο, που έκανε επιμέρους σκορ 14-3, κέρδισε με διψήφια διαφορά.

Δεκάλεπτα: 13-16, 35-35, 49-38, 58-46

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Σελητσανιώτης 17, Μπέας 2, Πάντος 5, Μαρτίου 3, Βόλαγκας 3 (1), Βόντζος 14 (2), Νικολαΐδης 3 (1), Ρόσσιος 1, Ξανθάς 6, Λάιος, Ανδριαδάκης

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Χατζής 2, Αυλογιάρης 2, Βυρσοκίνος 13 (1), Κέτουλας Βαλεντίνος 10, Βούλγαρης 10 (1), Καλλιτζέος 3, Κέτουλας Πλάτων 6