Πολύ εύκολο ροζ φύλλο για τις γυναίκες της Ανόρθωσης

Επιθετική προσπάθεια της Κουτσουνούρη στο σημερινό ματς

Όπως αναμενόταν, εύκολο ήταν το έργο της Ανόρθωσης στο τελευταίο της παιχνίδι για το 2023 σήμερα (23/12) στο ΕΑΚ. Η βολιώτικη ομάδα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Α2 γυναικών μπάσκετ επικράτησε ακόμη πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό 68-47 του Σ.Κ. Ιωαννίνων, έχοντας καθαρίσει το ματς ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου προηγούνταν με 19-2.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων είχε γίνει εμφανής από νωρίς, ενώ στο ημίχρονο η Ανόρθωση είχε φτάσει στο +26.

Το δεύτερο 20λεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Στέφανο Μπαντίδη να ανοίγει το rotation ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αυτό το διάστημα και μετά το 61-26 (+35) στο 30’, το επιμέρους σκορ ήταν 7-21 υπέρ των φιλοξενούμενων, που κατάφεραν να κάνουν πιο αξιοπρεπή την ήττα τους.

Η Ανόρθωση έτσι τελείωσε το 2023 με μόλις μία ήττα σε εννιά ματς, έχοντας πάρει οκτώ ροζ φύλλα και έχοντας κάνει και το ρεπό της.

Δεκάλεπτα: 19-2, 41-15, 61-26, 68-47

Ανόρθωση (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 21 (3), Σουλτάνη 17 (1), Ταντουρόφσκα 8 (2), Ζήτη 7, Τσιμπίδη 9 (1), Αγαγιώτου 2, Μίχαλου 2, Παπαζαφειροπούλου 2, Μιχαηλίδου, Σαρακατσάνη.

Σ.Κ. Ιωάννινα (Τσιρώνης): Βρασταμινού 2, Γιωτίτσα 14 (2), Μπαρτζώκα 14, Τσακτσίρα 9, Ρίζου 6, Μπεκρή 2