Πρώτη νίκη για Πανσερραϊκό, ισοπαλία στο Ηράκλειο

Η ενδεκάδα του Πανσερραϊκού με τη Λαμία

Το πρώτο χρονικά ματς της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1 μεταξύ του ΟΦΗ και του Ατρομήτου έληξε ισόπαλο 1-1.

Με γκολάρα με το εξωτερικό, ο Γιουμπιτάνα «ξέρανε» τον ΟΦΗ στο 86ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, γλιτώνοντας από την ήττα τον Ατρόμητο που είχε μείνει πίσω στο σκορ στο 34’ με γκολ του Λουίς Φελίπε με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Αμπάντα.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Λάρσον, Μεγιάδο (65’ Γκλάζερ), Γκαγιέγκος (80’ Τοράρινσον), Μπάκιτς, Αμπάντα, Τοράλ (80’ Νέιρα), Λουίζ Φελίπε (72’ Μοσκέρα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (46’ Κούντε), Ρομπάιγ (74’ Βέργος), Καμαρά (64’ Γιουμπιτάνα), Βαλένσια (81’ Κουέν), Αντζιέλσκι.
Γύρισε «σπίτι» του και κέρδισε πρώτη φορά

Ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον εξαιρετικό Πανσερραϊκό να «χτυπήσει» δύο φορές τη Λαμία και να πάρει τη νίκη με 2-0, κατακτώντας το πρώτο τρίποντό του στον φετινό «μαραθώνιο» και πρώτο μετά από 14 χρόνια στη «μεγάλη» κατηγορία.

Τα τέρματα των Άλεξιτς (66’) και Στάικου (70’) έκαναν τη… δουλειά για την σκληροτράχηλη ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία που επέστρεψε στη φυσική της έδρα κι ανέβηκε (έστω και με έναν αγώνα περισσότερο) στην 5η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς κι έδειξε πως ήρθε για να… μείνει στη Super League.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Πηλέας, (86’ Ντανκερλούι) Δεληγιαννίδης, Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (64’ Χατζητραβός), Τομάς (46’ Μασκανάκης), Άλεξιτς (90’+4’ Μπάιροβιτς).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παούλαβετς, Στάνκο (64’ Σαντάνα), Νούνιες (79’ Τσιλιανίδης), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (64’ Λόνγκο), Καρλίτος (84’ Ακούνια), Τσιλούλης (46’ Τόσιτς).