“Απόδραση” σε τέσσερις περιοχές της Ελλάδας για τους δρομείς του ΣΔΥΒ

Η αποστολή του ΣΔΥΒ στη Ράξα Τρικάλων

Λίγες μέρες πριν οι δρομείς μειώσουν τις δραστηριότητές τους λόγω των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, οι αγώνες δρόμου και βουνού συνεχίζονται αμείωτα σε όλη την Ελλάδα. Στην πρώτη Κυριακή του Δεκεμβρίου οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου βρήκαν μάλιστα την ευκαιρία για «απόδραση» σε τέσσερις περιοχές της χώρας σε Νότο και σε Βορρά, ακόμη και στα σύνορα.

Η κυριότερη αποστολή υπήρξε στον 18ο Ημιμαραθώνιο Ράξας Τρικάλων, με 10 δρομείς να συνεχίζουν το εντυπωσιακό σερί που δημιούργησε ο ΣΔΥΒ από την πρώτη διοργάνωση, έχοντας ο σύλλογος συμμετοχή και στις 18 φορές που γίνεται αυτός ο όμορφος αγώνας. Παράλληλα, ιδιαίτερα αξιόλογες ήταν οι επιδόσεις που πέτυχαν οι αγωνιζόμενοι.

Στον Ημιμαραθώνιο 36ος τερμάτισε ο Τριαντάφυλλος Νικολάου με 1 ώρα 41:17. Ακολούθησαν ο Χαράλαμπος Ταγάρας 98ος με 2:02:31, ο Δημήτρης Μπιντάκας 102ος με 2:04:20, ο Στάθης Νικολάου 121ος με 2:10:13 και ο Γιάννης Μυλωνάς 154ος με 2:24:37. Στον παράλληλο αγώνα 10 χιλιομέτρων της Ράξας ο Ζήσης Τσουρέλης με 37:20 κατέλαβε την 7η θέση και ο Απόστολος Κουτσουμπές με 41:51 την 12η θέση. 27ος ακολούθησε ο Αχιλλέας Καλαμάκης με 50:16. Την 4η θέση κατέλαβε στις γυναίκες η Τόνια Τσιρογιάννη με 50:43 και τη 10η θέση με 56:17 η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου.

Το Artemisio Mountain Running έγινε με σημείο αφετηρίας και τερματισμού την κεντρική πλατεία της Καρυάς Αργολίδας και τρεις δρομείς μέλη του ΣΔΥΒ έκαναν πολύ καλό αγώνα, τρέχοντας στην κύρια διαδρομή των 26 χιλιομέτρων. 7ος τερμάτισε ο Χρήστος Αγνουσιώτης με 3:14:10, 12ος ο Γιάννης Αργύρης με 3:32:06 και 20ος ο Σπαρταθλητής Γιάννης Πανταζής με 3:59:06.

Το Frozen Lake-Nevrokopi Trail, αγώνας απόστασης 15 χιλιομέτρων και 380μ υψομετρικής, πραγματοποιήθηκε περιμετρικά της λίμνης των Λευκογείων του Κ. Νευροκοπίου σε μια πανέμορφη διαδρομή πολύ κοντά στα σύνορα με τη Βουλγαρία. Αρκετό ήταν το χιόνι στα μονοπάτια σε πολλά σημεία. Ο Στέργιος Κουσκουρίδας με 1 ώρα 22:10 κατέλαβε την 35η θέση στη γενική κατάταξη, και την 4η στην κατηγορία.

«Ο Δρόμος των 118» έγινε για 3η φορά στο Μονοδένδρι Λακωνίας, αγώνας αφιερωμένος στους 118 Λάκωνες που εκτελέστηκαν από τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής στις 26 Νοεμβρίου 1943. Η απόσταση είναι στα 22,5 χιλιόμετρα, κινείται ουσιαστικά στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής του Σπάρταθλου και τερματίζει στο Μνημείο των 118 στην Σπάρτη. Ο Άρης Γεωργαντάς τερμάτισε σε χρόνο 1:47:36.