Σήμερα ο μικρός τελικός στο Παγκόσμιο για την Εθνικών Γυναικών Κωφών

Παρά την υπερπροσπάθεια και δη στην 4η περίοδο απέναντι στην Ουκρανία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κωφών, η εθνική γυναικών γνώρισε την ήττα με 55-54 και σήμερα Παρασκευή (23/6, 17:00) θ’ αντιμετωπίσει την Ιταλία, στον «μικρό» τελικό, στο Ηράκλειο, με στόχο την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Στον ημιτελικό, οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη, αν και βρέθηκαν στο -12, 8 λεπτά πριν τη λήξη, τα έδωσαν όλα για την ανατροπή, έκαναν επιμέρους σκορ 22-12 στην 4η περίοδο, για να απωλέσουν την πρόκριση στον τελικό, στις λεπτομέρειες και σε διαδοχικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα λόγω της μεγάλης πίεσης. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Βολιώτισσες Λαμπρινή Αγαγιώτου και Λία Σαρακατσάνη, με την πρώτη μόνο να σκοράρει σε όλο το παιχνίδι, και πάλι μόλις δύο πόντους, με 0/4 σουτ τριών πόντων.