Στο φάιναλ φορ ο Παναθηναϊκός, 81-72 τη Μακάμπι

Μετά από 12 χρόνια στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκας οι «πράσινοι»

Την πρόκρισή του στο φάιναλ φορ της Γερμανίας πανηγύρισε στο … φλεγόμενο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε δίκαια της Μακάμπι με σκορ 81-72 με τους «πράσινους» να κάνουν το 3-2 στη σειρά και να δίνουν το δικαίωμα στον κόσμο τους να ξεσπάσει, μπαίνοντας κατά χιλιάδες μέσα στο παρκέ, για να πανηγυρίσουν.

Η Μακάμπι προηγήθηκε και με πέντε πόντους στο πρώτο μέρος (16-21, 34-39), ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και πήρε βραχεία κεφαλή, αλλά το 20λεπτο έληξε στην απόλυτη ισορροπία με 41-41.

Στην 3η περίοδο η Μακάμπι βρέθηκε μπροστά με 49-53 και 54-56, αλλά από το 27’ έως το 34’ έμεινε άποντη.

Ο Ναν οκτώμισι λεπτά πριν την εκπνοή με βολή τεχνικής ποινής μετά από φλόπινγκ του Ντι Μπαρτολεμέο έδωσε διαφορά πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά, για να έρθει ο ίδιος στο 7.04’ με τρίποντο να γράψει το 64-56, ολοκληρώνοντας σερί 10-0.

Η Μακάμπι στο 5.58’ μείωσε στους έξι με τον Μπράουν, αλλά ο Μήτογλου με τους πρώτους του πόντους στον αγώνα με βολές σημείωσε το 67-58 (+9) κι αφού πρώτα ο Ναν με 1/1 για τεχνική ποινή στον πάγκο των φιλοξενούμενων για διαμαρτυρία είχε κάνει το 65-58.

Οι εννιά πόντοι ως τότε, πεντέμισι λεπτά πριν την τελευταία κόρνα της γραμματείας, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, ενώ ο Μήτογλου μετά από επιθετικό ριμπάουντ, που ήταν το 17ο (!) για τον Παναθηναϊκό, πήρε το φάουλ και στα 4.49’ με 1/2 έστειλε την ομάδα στο +10, που αποτέλεσε την πρώτη διψήφια διαφορά (68-58).

Ο Μπλατ απάντησε με τρίποντο, αλλά στο 36′ εύστοχος από τα 6.75 ήταν και ο Ναν (71-61). Η Μακάμπι δεν τα παράτησε και μείωσε στη συνέχεια σε 73-67, ωστόσο ο Λεσόρ με το 19ο επιθετικό ριμπάουντ και το έκτο δικό του βρήκε την ευκαιρία κάτω από το καλάθι να κάνει το 75-67. Πάλι ο Γάλλος σέντερ  στα 2.08’ με προσωπικό καλάθι επανέφερε τη διαφορά στους δέκα (77-67).

Ο Μπράουν (2/2) και ο Λεσόρ (1/2) από τη γραμμή της … φιλανθρωπίας στο 1.39’ -φτάνοντας ο Γάλλος στις 3/14 βολές στη μοναδική του αδυναμία στο ματς- έκαναν το σκορ 78-69 και ο Ναν με μακρινό τρίποντο έδωσε οριστικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό με τρίποντο που σημείωσε (81-69).

Ετσι, οι γηπεδούχοι πήραν το εισιτήριο για 12η φορά στην ιστορία τους για ένα φάιναλ φορ, με το τελικό σκορ να είναι το 81-72, με την ομάδα του Αταμάν να επιδιώκει πλέον να … ράψει και το έβδομο αστέρι.

Δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56,  81-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 15 (2), Παπαπέτρου 10 (2), Γκραντ 3, Ναν 26 (6), Λεσόρ 9, Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 11 (1), Μήτογλου 3.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 2, Γουέμπ 3 (1), Μπράουν 19 (2), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 9 (3), Ριβέρο 8, Κοέν 4, Κοέν 4, Τόμασον, Νίμπο 14, Μπλατ 9 (3), Κόλσον 4 (1).

Απόδοση: magnesiasports