Βελτιωμένη, αλλά δεν απέφυγε στο τέλος την πέμπτη σερί ήττα η Νίκη

Φρουσκλιάς με 29 πόντους και Τασιούδης με 10 ήταν οι δύο"διψήφιοι" της Νίκης στο σκοράρισμα κόντρα στον Ερμή

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Νίκη στον Λαγκαδά, αλλά τελικά δεν απέφυγε την 5η συνεχόμενη ήττα της με 79-73 από τον γηπεδούχο Ερμή στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Β’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών, με συνέπεια για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα να έχει αρνητικό ισοζύγιο νικών-ηττών (6-7).

Ο Γεωργίου τελικά δεν ταξίδεψε με την αποστολή και δεν αγωνίστηκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Πάντως οι κυανόλευκοι στο ντεμπούτο του Γρηγόρη Γιασσάρη στον πάγκο της έβαλαν μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα, που έφερε αποτέλεσμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο λόγω και της μεγάλης ευστοχίας των γηπεδούχων τελείωσε με 27-21 υπέρ τους. Η Νίκη έκανε επιμέρους σκορ όμως 14-22 στη 2η περίοδο και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με δύο (41-43). Βραχεία κεφαλή για τους Βολιώτες και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-57), ενώ το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, αλλά τελικά στις λεπτομέρειες και λόγω ενός-δυο σφυριγμάτων έδρας, χάθηκε ακόμη ένα παιχνίδι για τη Νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-21, 41-43, 56-57, 79-73
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήλου Αλτίνης, Μάρουσιτς 26 (1), Τσιρογιάννης 13 (1), Παπαπασχάλης, Νώτης 5 (1), Παρίτσης 5, Κωνσταντινίδης, Πλιούκας 3 (1), Γκαμούρας 22, Χριστοδούλου, Πιλκούδης 5.
Νίκη Βόλου (Γιασσάρης): Καραγεώργος 6 (2), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 8 (2), Τασιούδης 10, Κουτίνας 5 (1), Τσαβές, Τσώλης 6 (2), Τάσσος 9, Φρουσκλιάς 29 (4), Διγενής, Βερτζάγιας