Στην κόψη του ξυραφιού η Νίκη Βόλου, 67-65 την Αναγέννηση Καρδίτσας

3/3 οι «κυανόλευκοι» στον 3ο όμιλο της Β' Εθνικής

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, και επιστρέφοντας από το -8, η Νίκη Βόλου κατάφερε να κάνει το 3/3 στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής, επικρατώντας σε βάρος της δυνατής (όπως φάνηκε) φέτος Αναγέννησης Καρδίτσας με το τελικό 67-65.

Στο τελευταίο λεπτό κρίθηκαν ουσιαστικά όλα, με τους Κουτίνα και Σιπητάνο να είναι εύστοχοι στις προσπάθειές τους, απαντώντας στο τρίποντο του Ψυχογυού που είχε δώσει και πάλι σε εκείνο το σημείο το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ρεπορτάζ: Χρυσόστομος Τρίμμης

Γρήγορο ρυθμό είχε το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να τρέχουν αρκετά και να έχουν ισορροπία στις δύο άκρες του γηπέδου. Ελαφριά υπεροχή και πρωτοβουλία φάνηκε να έχει στις κινήσεις η Νίκη, με τον Παπαδόπουλο μάλιστα να σημειώνει 8 συνεχόμενους πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν και τυχεροί, με τον Ζώρζο να κερδίζει φάουλ και να πετάει απλά την μπάλα για να καταλήξει στο καλάθι για το17-16, ενώ στο ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος ο Παπαστολόπουλος κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων και με δύο βολές έκανε το 17-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Προβάδισμα για τους «κιτρινόμαυρους»

Το «νεκρό» διάστημα της Νίκης επιθετικά σε συνδυασμό με τους οκτώ πόντους του Μαντίκου με δύο τρίποντα εκμεταλλεύτηκε πλήρος η Αναγέννηση Καρδίτσας, φτάνοντας στο +8 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου (22-30), ενώ για 3 λεπτά στη συνέχεια το σκορ παρέμεινε στο 24-32, προτού ευστοχήσει σε τρίποντο ο Κουτίνας.

Όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μέχρι τέλους την υπέρ τους διαφορά, έστω και οριακά, για να πάνε οι δύο ομάδες στο ημίχρονο με σκορ 33-34.

Έτρεχαν να προλάβουν οι «κυανόλευκοι»

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ιντό βρήκε στόχο σε σουτ τριών πόντων γιανα δώσει μετά από ώρα το προβάδισμα στη Νίκη 36-34 και ακολούθησε καλάθι τουΣιπητάνου όμως με Ζώρζο και Ψυχογυιό η Αναγέννηση προηγήθηκε και πάλι 38-40, 7’09” πριν το φινάλε του δεκαλέπτου.

Με Καλλιάρα και Μαντίκο να απαντούν στο καλάθι του Κουτίνα, το σκορ έγινε 40-47, 5’09” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο από πλευράς Νίκης. Ένα τρίποντο του Βρεττά έδωσε ανάσα 2’13” πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου στη Νίκη Βόλου για το 44-47, ενώ το κόψιμο του Σιπητάνου πάνω στον Ζώρζο έφερε τον Παπαδόπουλο στον αιφνιδιασμό (46-48), ο Καλλιάρας απάντησε και ο Σπηλιόπουλος ακολούθησε με τρίποντο. Οι βολές του Καλλιάρα έκαναν το σκορ 49-52, με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Βρήκε ανάσες στο τέλος

Εκεί που πήγαινε να μειώσει και να περάσει μπροστά η Νίκη, ήρθαν οι διαμαρτυρίες για ένα επιθετικό φάουλ του Σιπητάνου και η τεχνική ποινή στον Γιώργο Βλιώρα από πλευράς Νίκης, με τον Ψυχογυιό να χάνει τη βολή αλλά τον Ζώρζο να κάνει το σκορ 55-59 για την Αναγέννηση.

Ο Σιπητάνος με 2/2 βολές και ο Παπαδόπουλος στη συνέχεια έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 3’30” πριν τη λήξη(59-59), ενω ο πρώτος έδωσε τοπροβάδισμα μετά από ώρα στη Νίκη (61-59), προτού ο Καλλιάρας απαντήσει με τρίποντο.

Ο Βρεττάς έκανε το 63-62 αλλά ο Ψυχογυιός βρήκε το τρίποντο, 1’08” πριν το τέλος, για το 63-65. Ο Κουτίνας ευστόχησε και μετά το τάιμ άουτ και 7” πριν το τέλος, ο Σιπητάνος με μπάσιμο από αριστερά, εκμεταλλευόμενος το σκριν του Ιντό, έδωσε το προβάδισμα στη Νίκη με 67-65. Η Αναγέννηση στη συνέχεια είχε την ευκαιρία να εκδηλώσει επίθεση, το επιχείρησε σε δύο συνεχόμενες φάσεις, αλλά ο Κωστούλας κατάφερε να πάρει την μπάλα από τον Ψυχογυιό και να κρατήσει το ροζ φύλλο για τη Νίκη Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-34, 49-52, 67-65.

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Κωστούλας 6, Βερτζάγιας, Σιπητάνος 11, Κουτίνας 15 (1), Παπαδόπουλος 16, Ζησόπουλος, Δελεντζές, Σπηλιόπουλος 3 (1), Κουτσομπόρης, Ιντό 5 (1), Ανδρέογλου, Βρεττάς 11 (2).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ζώρζος 7, Ψυχογυιός 8 (1), Πανταζής, Γεωργαντζάς 5, Μαντίκος 16 (4), Τσιώτας 4, Λαφτσίδης 5, Παπανικολόπουλος, Παπαστολόπουλος 2, Κακαβούλας 2, Καλλιάρας 16 (2), Ψήνας.