Τεράστια ΝΙΚΗ, 1-0 τον Λεβαδειακό και πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου

Ο Λίταινας έχει παίξει και στα 19 ματς του πρωταθλήματος
Με γκολ του Λίταινα στο 17’ με ανάποδο ψαλιδάκι

Στον επαναληπτικό αγώνα με τον Λεβαδειακό στο Πανθεσσαλικό για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος και μετά το 1-1 εκτός έδρας η Νίκη επικράτησε δίκαια με 1-0 του Λεβαδειακού με γκολ του Λίταινα στο 17’ κι έτσι πήρε μία μεγαλειώδη πρόκριση στα προημιτελικά. Αντίπαλος θα είναι ο Αρης σε διπλούς αγώνες και πάλι.

Η Νίκη ήταν καλύτερη, μέχρι να προηγηθεί, και στη συνέχεια όχι μόνο υπερασπίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα, αλλά στο δεύτερο μέρος είχε και δύο δοκάρια με Τζιώρα και Κυριακίδη για ένα δεύτερο γκολ, που θα έδιωχνε το άγχος.

Αυτό δεν ήρθε, με συνέπεια μέχρι το τέλος να υπάρχει αγωνία λόγω της πίεσης που άσκησε ο Λεβαδειακός, αλλά τέλος καλό όλα καλά για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, η οποία με τη βοήθεια του υπέροχου κόσμου της, που έδωσε ρεσιτάλ, πέτυχε μία μεγάλη διάκριση, επαναλαμβάνοντας ό,τι έκανε το 2006.

Το φιλμ του αγώνα

Α’ μέρος

3’ το φάουλ του Βήχου λίγο έξω από την περιοχή σταμάτησε στο τείχος των παικτών της Νίκης

6’ άρχισε τα … τρελά του ο Πουλικίδης, δίνοντας επιθετικό φάουλ του Τζιώρα στον Τσελεπίδη, ενώ έβγαινε στο τετ-α-τετ

17’ ΓΚΟΛ 1-0 ο Λίταινας με ψαλιδάκι δίπλα από τη βούλα του πέναλτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκροφ και έδωσε προβάδισμα στη Νίκη. Αρχικά ο Γαβριηλίδης έδωσε στα δεξιά στον Κυριακίδη, αυτός άφησε για τον Πολίτη, που σέντραρε, η μπάλα πήγε κατά λάθος στο κεφάλι του Γαβριηλίδη και στρώθηκε στον Λίταινα, που σκόραρε

21’ πολύ άουτ η κεφαλιά Τζιώρα μετά τη σέντρα του Ριμπέιρο από τα δεξιά

34’ αδύναμο το σκαστό σουτ του Νίκα εντός περιοχής μετά το κόρνερ του Γιαννιώτα, με συνέπεια ο Γκαραβέλης να μπλοκάρει με ευκολία

37’ ο Τσιριγώτης έστρωσε με το κεφάλι μέσα στην περιοχή για τον Λόπεζ, όμως το σουτ που έκανε δεν είχε καθόλου δύναμη και ο Γκαραβέλης ξαναμπλόκαρε χωρίς την παραμικρή δυσκολία

42’ δύσκολη απόκρουση του Γκαραβέλη σε κόρνερ μετά το σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής. Μετά το κόρνερ το σουτ του Τσιριγώτη κόντραρε στα πόδια του οπισθοχωρημένου Τζιώρα

43’ ο Κάσσος έφυγε από τα δεξιά και έσπασε την μπάλα προς τα πίσω στο ημικύκλιο της περιοχής, απ’ όπου ο Λίταινας έπιασε το σουτ που πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι, χωρίς ν’ ανησυχήσει τον Γκροφ

Β’ μέρος

48’ ο Γκροφ αποσόβησε το 2-0 σε δεξί σουτ εκτός περιοχής του Ριμπέιρο, που από τα αριστερά συνέκλινε στον άξονα. Η μπάλα έφτασε στον Πολίτη, που έβγαλε συρτά από τα δεξιά στον Τζιώρα, που έκανε το κοντινό πλασέ υπό πίεση, το οποίο έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι σε μία σημαντική διπλή ευκαιρία της Νίκης για ένα δεύτερο τέρμα

54’ από ανύπαρκτο φάουλ που δόθηκε υπέρ του Βήχου για «μαρκάρισμα» του Γαβριηλίδη, ο Γιαννιώτας έφερε την μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Νίκα μετατράπηκε σε απόκρουση και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Λιάγκα κόντραρε στον Λίταινα και πέρασε κόρνερ πολύ μακριά από το αριστερό δοκάρι

57’ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Κυριακίδη από τα δεξιά και σέντρα για τον Χρήστο Τζιώρα, που χωρίς να σκάσει η μπάλα έκανε το πλασέ στο αριστερό δοκάρι σε μία τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη

59’ ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ του Τσιριγώτη, που ήταν εκτεθειμένος

60’ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ο Κυριακίδης μέσα στην περιοχή ξεμαρκαρίστηκε και έπιασε ένα φοβερό σουτ στην αριστερή συμβολή των δοκών. Η μπάλα έφτασε στον Πολίτη, που έκανε το σουτ, αλλά ο Γκροφ απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ

65’ το αδύναμο το σουτ του Πολέτο έξω από τη μικρή περιοχή από θέση μέσα αριστερά μπλόκαρε ο Γκαραβέλης

76’ το μακρινό σουτ του Πολέτο απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο Γκαραβέλης

83’ λίγο έξω από το δεξί δοκάρι η κεφαλιά του Νίκα μετά από εκτέλεση φάουλ

84’ πάλι ο Νίκας πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε και πάλι

87’ πάνω από την εστία το φάουλ του Μπελμόντ από το ημικύκλιο

90’+2’ ο Βουκελάτος ανακόπηκε την τελευταία στιγμή σε φάση τετ-α-τετ με καθαρό τάκλιν στην μπάλα

ΝΙΚΗ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας (81’Βουκελάτος), Λίταινας (67’ Παναγιωτίδης), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Πολίτης (67’ Κρητικός), Ριμπέιρο, Τζιώρας (59’ Μπαχανάκ)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Ντεντάκης (69’ Τσάπρας), Βήχος, Λιάγκας, Τσελεπίδης, Μεχία (69’ Συμελίδης), Νίκας, Κουάδρα, Γιαννιώτας (81’ Μπελμόντ), Λόπεζ (46’ Πολέτο), Τσιριγώτης.