Απογοήτευσε και πάλι ο πολύ άστοχος Ολυμπιακός στο Μιλάνο

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε τον Ολυμπιακό με 65-53 για την Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και όπως δείχνουν οι 53 πόντοι στην επίθεση, δεν θα μπορούσαν να περιμένουν τίποτα περισσότερο απ’ την ήττα, όντας άστοχοι με 41% στα δίποντα και 26% στα τρίποντα, ενώ υστέρησαν και στη δημιουργία, έκαναν πολλά λάθη 13 σε σχέση με τις μόλις 11 ασίστ και δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τις απουσίες τους.

Το παιχνίδι είχε αρκετό… ξύλο και η Αρμάνι εμφανίστηκε πιο έτοιμη για τέτοιο ματς. Ο Ολυμπιακός έμεινε από δυνάμεις και από λύσεις στο φινάλε και υπέστη μια δίκαιη ήττα από μια ομάδα που ήταν συνολικά καλύτερη στο παρκέ.

Οι Πειραιώτες, που έχασαν νωρίς,  στα μέσα της 2ης περιόδου, τον Κάνααν με αποβολή (με δύο τεχνικές ποινές), γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους (1-2 ρεκόρ) στη διοργάνωση. Ιδίως στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν σημειώνοντας μόνο 21 πόντους.

Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο με τον Μίροτιτς να σημειώνει 20 πόντους με 4 ριμπάουντ και τον Πάνγκος να ακολουθεί με 16. Για τον Ολυμπιακό που απογοήτευσε για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Μιλουτίνοφ ήταν μόνος του στην ρακέτα μετρώντας 15 πόντους με τον Ουόκαπ να προσθέτει 11.

Δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16, Τονούτ, Μέλι 3, Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6, Χολ 2, Σιλντς 12, Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάνααν 3, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (4 ριμπάουντ), Πίτερς 4, Μιλουτίνοβ 15 (4 ριμπάουντ), Σίκμα.