Έκπληξη στα Ιωάννινα, ήττα για την Ανόρθωση με 71-65

Αν και ήταν το φαβορί, η Ανόρθωση Βόλου επιστρέφει στη βάση της ηττημένη από τα Ιωάννινα ΣΚ εκτός έδρας, μετά το τελικό 71-65, για την 23η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Γυναικών.

Αν και βρέθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ, οι παίκτριες της Ανόρθωσης έψαξαν την ανατροπή, χωρίς ωστόσο στο τέλος να τα καταφέρνουν.

Στο 5′ οι Βολιώτισσες είχαν βραχεία κεφαλή με 5-4, με τις γηπεδούχες με τις Γιωτίτσα, Μπαρτζώκα πρωταγωνίστριες να προσπερνούν με 12-11 στο 8′. Με σερί 8-0 μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου μάλιστα οι Γιαννιώτισσες έφτασαν στο +9 (20-11).

Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με σερί 8-0, απάντησε η Ανόρθωση Βόλου στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου πλησιάζοντας στο -1 (20-19 στο 13′). Οι Γιαννιώτισσες δεν έχασαν την πρωτοπορία (24-22 στο 15′) χτίζοντας διαφορά 6 πόντων στο 17′ (31-25) με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-29.

Τσιμπίδη και Σουλτάνη βοήθησαν την Ανόρθωση να μειώσει ακόμα περισσότερο στο 26′ (40-38) με τις γηπεδούχες ωστόσο να μένουν μπροστά  στο σκορ ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 51-44. Στο 35′ τα Ιωάννινα ΣΚ είχαν μικρή διαφορά 3 πόντων (55-52) διατηρώντας τα ηνία στη συνέχεια με διαφορά 4 πόντων (60-56 στο 37′ και 64-60 στο 39′), χωρίς ν’ αλλάζει το προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Tα δεκάλεπτα: 20-11, 33-29, 51-44, 71-65

Ιωάννινα ΣΚ (Κρικώνης): Τσακτσίρα 9 (1), Μπαρτζώκα 10, Κρητικού 11 (3), Καλέβα 14 (1), Γιωτίτσα 11 (1), Βρασταμηνού 2, Βλάχβεη 7 (1), Καλαντζή 3 (1), Ρίζου 4, Παπαδιά.

Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 13 (1), Σουλτάνη 27 (2), Ταντουρόφσκα 14 (4), Ζήτη 2, Αρτεμισίου, Τσιμπίδη 9 (1), Αγαγιώτου, Ξενοφώντος, Μιχαηλίδου.