Εβδομος στον κόσμο στο ελεύθερο σόλο ο Κουκουσέλης-Φούσκης

Ο αθλητής του ΝΟΒΑ δεν μπόρεσε να πλασαριστεί στα μετάλλια

Την 7η θέση κατέλαβε ο Βολιώτης Στέλιος Κουκουσέλης-Φούσκης στον Τελικό του Ελεύθερου Σόλο Παίδων του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Καλλιτεχνικής Κολύμβησης Παίδων/Κορασίδων το απόγευμα της Παρασκευής (1/9), τρίτης ημέρας της διοργάνωσης, στο κολυμβητήριο «Κύπρος» της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων στη Βάρη.

Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής βαθμολογήθηκε με 209,2722 για την εκτέλεση του προγράμματός του και δεν μπόρεσε τελικά να πλασαριστεί στα μετάλλια, προσδοκία που είχε δημιουργήσει με την εμφάνιση στον προκριματικό, απ’ όπου είχε περάσει ως δεύτερος στον τελικό. Μια έβδομη θέση στον κόσμο, βέβαια, που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη, καθώς ο αθλητής μας υπόσχεται ότι υπάρχει μέλλον στο άθλημα και για το συγκεκριμένο αγώνισμα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Φίλιππο Πελάτι με 250,5167 β., το ασημένιο ο Ιάπωνας Σουτσένγκ Γιάνγκ με 246,4360 β. και το χάλκινο ο Αμερικανός Μάικλ Τσαν με 227,9338 β.

Οι εξέδρες του κολυμβητηρίου ήταν γεμάτες από κόσμο που δημιούργησε όμορφη ατμόσφαιρα.