Ήττα στη Λάρισα από τον ΝΕ.Σ. στο καλάθι για την Αγριά

Φάση από το σημερινό ματς

Την ήττα γνώρισε η Αγριά στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά, από τον ΝΕ.Σ. Λάρισας με σκορ 64-62.

Μένοντας μακριά από τον καλό της εαυτό, στο πρώτο ημίχρονο η Αγριά έδωσε την δυνατότητα στη γηπεδούχο ομάδα να πάρει διαφορά, κλείνοντας το πρώτο μέρος με 34-21.

Στην 3η περίοδο η ομάδα του Στέφανου Τύμπα εξαπέλυσε αντεπίθεση και με όπλο την άμυνά της έκανε επιμέρους σκορ 12-26 και πέρασε μπροστά στο 30’ με 46-47.

Το φινάλε ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Στο 62-59, προσπάθησε με τρίποντο να ισοφαρίσει ο Καλαϊτζής, χωρίς να τα καταφέρει και ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές από τους γηπεδούχους (64-59). Το τρίποντο του Ντάκη διαμόρφωσε το τελικό 64-62, χωρίς όμως η Αγριά να έχει χρόνο για κάτι άλλο.

Αυτή ήταν η 5η ήττα της Αγριάς στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 16-12, 34-21, 46-47, 64-62

ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Σπανός 12 (1), Τοπαλούδης 1, Γκιγκιούλης 4 (1), Κονδυλόπουλος 14 (1), Τριανταφυλλίδης Θ., Γκούλιος 17 (3), Τριανταφυλλίδης Κ., Σιμόπουλος, Γκαμπέτας 12, Μακρίδης 4.

Γ.Σ. ΑΓΡΙΑΣ (Τύμπας): Ευαγγελινός 4, Καραμανλής 8 (1), Ντάκης 12 (2), Καλαϊτζής 6, Ξηρόπουλος 17, Κοντάκης 7 (1), Αρχοντής, Τουτουντζόγλου 3 (1), Γκουντόπουλος, Σκαμάγκας 5.

Πηγή φωτό: nesbasketballacademy.blogspot.com