Πήρε το … θρίλερ η Νίκη, 89-88 τον Πανελλήνιο με ήρωα τον Βρεττά στο τέλος

Προσπάθεια του καθοριστικού στο τέλος Βρεττά στο σημερινό παιχνίδι
Ο φόργουορντ της Νίκης με τρίποντο στα τέσσερα δευτερόλεπτα έδωσε το ροζ φύλλο

Η Νίκη στο καθοριστικό ματς με τον Πανελλήνιο για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 1 πήρε το τέταρτο ροζ φύλλο με τρίποντο του Βρεττά στα τέσσερα δευτερόλεπτα και τρία δέκατα πριν τη λήξη, φτάνοντας στο 89-88 επί του Πανελληνίου σε μία ματσάρα, που είχε όλα τα χαρακτηριστικά του θρίλερ.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θανασούλης

Η Νίκη, που πλησίασε στη μία νίκη τον Πανελλήνιο, έπαιζε τον τελευταίο της χαρτί για να μειώσει την απόσταση από την ένατη θέση, που δίνει την απευθείας σωτηρία και τα κατάφερε έστω και στο τέλος.

Η βολιώτικη ομάδα στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της είχε βάλει 58 και 57 πόντους σε όλο το 40λεπτο, αλλά σήμερα πέτυχε 54 μόνο στο πρώτο μέρος, που είχε τρελό ρυθμό, με πολλή ευστοχία και πολλούς αιφνιδιασμούς κυρίως από τους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν πολλές φορές το ανοιχτό γήπεδο, με τους Κουτίνα και Μπουντούρη να είναι πρώτοι σκόρερ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το δεύτερο μέρος ήταν μία άλλη υπόθεση, με τον Πανελλήνιο να μειώνει και να μπαίνει πολλές φορές μπροστά στο σκορ, ωστόσο στο τέλος ο … Θεός ήταν με τη Νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο

Μετά το αρχικό 0-2 και την ισοφάριση της Νίκης, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμη και στο +6 (6-12), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 6’ σε 14-15 με τον Βλαχογιάννη και μπορούσαν να ισοφαρίσουν στα 3.39’ σε 17-17 με γκολ-φάουλ του Κουτίνα, αλλά ο αρχηγός της Νίκης αστόχησε στη βολή και έμεινε το 16-17.

Ακολούθησε ένα 0-4 για τους Κυψελιώτες (16-21), για να έρθουν ο Κουτίνας στα 2.25’ να γράψει με τρίποντο το 19-21 και ο Κρίπτσι να ισοφαρίσει στο 8ο λεπτό σε 21-21. Νέο 0-4 για τον Πανελλήνιο, με τη Νίκη να απαντά με πολύ δύσκολο καλάθι του Κουτίνα και ωραίο χουκ του Κρίπτσι μετά από προσποίηση στον ψηλότερό του Τόλα στην αλβανική μάχη μέσα στη ρακέτα, με συνέπεια να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 25-25.

Η δεύτερη περίοδος

Το πρώτο προβάδισμα στη Νίκη το έδωσε, μόλις ξεκίνησε η 2η περίοδος, ο Κωστούλας με βολές (27-25) και το δεύτερο ο Κουτίνας στον αιφνιδιασμό με 29-27 μετά από ασίστ του Κωστούλα. Η Νίκη ξαναέτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο κι αυτή τη φορά ο Κουτίνας κέρδισε φάουλ και με δύο βολές έφερε τη Νίκη στο +4 (31-27).

Στο 13’ ο Κωστούλας ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75 (43-28), με το +6 να είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα της Νίκης έως τότε, μέχρι το επόμενο με τον εντυπωσιακό Μπουντούρη (36-28, +8), ο οποίος μετά τους τέσσερις αναπάντητους πόντους του Πανελλήνιου με χορευτική κίνηση έγραψε το 38-32, φτάνοντας σ’ εκείνο το σημείο τους 12 πόντους!

Για πρώτη φορά η Νίκη πήγε στους εννιά στο 4.22’ με τρίποντο του Κουτίνα (41-32), το ίδιο και στο 3.34’ με 1/2 βολές του Μπουντούρη τριάμισι λεπτά πριν τη λήξη, με τον  Πανελλήνιο να ξαναμαζεύει τη διαφορά έως τους τέσσερις και τη Νίκη να ξαναβρίσκει τις λύσεις.

Ο Βλαχογιάννης με γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό στο 1.32’ έκανε το 47-41 και παρόλο που έχασε τη βολή, ο Κρίπτσι πήρε το επιθετικό και έδωσε στον Κουτίνα που σημείωσε τρίποντο (50-41).

Η Νίκη πήγε και στο +11 στα 29’’ (52-41) με λέι απ του Βλαχογιάννη από ασίστ του Κουτίνα, ενώ η μέγιστη διαφορά στο πρώτο μέρος ήταν το +12 (54-42) με ζογκλερικό καλάθι του Κωστούλα, για να έρθει ο πολύπειρος Φώτης Βασιλόπουλος με λέι απ στην εκπνοή να διαμορφώσει το 54-44 του 20λεπτου.

Μπλακ-άουτ στην 3η περίοδο

Η Νίκη όχι μόνο δεν συνέχισε στους ρυθμούς του πρώτου, αλλά δεν έβρισκε τίποτα τον δρόμο προς το καλάθι στην 3η περίοδο για μεγάλο διάστημα, με συνέπεια ο Πανελλήνιος να πλησιάζει όλο και περισσότερο, αλλά και να περάσει και μπροστά. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο καλάθι της Νίκης στο δεύτερο μέρος ήρθε στα 5.36’ με τον Κουτίνα (57-53), με τους γηπεδούχους ως τότε να έχουν σημειώσει μία βολή με τον Μπουντούρη.

Στα 3.20’ ο Τόλα μείωσε σε 59-58 με 1/2 βολές και ο ίδιος στα 2.40’ έδωσε προβάδισμα στον Πανελλήνιο με 59-60, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ξανά με +1 λίγο αργότερα (61-62). Ωστόσο, έδωσε τη λύση ο Σούκερας με τρίποντο (64-62) και το 66-62 ήρθε από τον Βρεττά με προσωπικό καλάθι, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 67-64 με βολή του Κωστούλα για τεχνική ποινή στον πάγκο των φιλοξενούμενων, που διαμαρτυρήθηκαν για το φάουλ που πήρε στα τρία δέκατα ο Σούκερας, θεωρώντας ότι ήταν εκπρόθεσμο. Ο Σούκερας πάντως έχασε και τις δύο βολές.

Γκραν γκινιόλ ως το τέλος

Στην 4η περίοδο ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 67-69 και 69-71, αλλά ο Μπουντούρης ισοφάρισε και ακολούθησαν δύο γκολ-φάουλ του Βλαχογιάννη και του Μπουντούρη, που έχασαν αμφότεροι τις βολές (75-73), οι οποίες ήταν μεγάλη «πληγή» για τη Νίκη.

Στα 6.02’ ο Βρεττάς έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να πάει στο +4 (77-73), για να έρθει ο Βασιλόπουλος στα 5.40’ με τρίποντο να μειώσει σε 77-76. Χρειάστηκε να φτάσουμε στα 3.18’ πριν το φινάλε, για να κάνει ο Βρεττάς με 1/2 βολές το 78-76.

Ο … killer Βασιλόπουλος με μακρινό τρίποντο και ο Βρεττάς με κοντινό καλάθι έφεραν το σκορ στο 80-79, με τον Τόλα να βρίσκει ελεύθερο πεδίο και να κάνει εντυπωσιακό κάρφωμα για το 80-81. Ο ίδιος «ξαναχτύπησε» μετά τις 1/2 βολές του Κωστούλα (81-83) και ο Τόλα πάλι στο 1.16’ πήρε το πέμπτο φάουλ του Γυφτάκη και με 2/2 βολές επέτρεψε στον Πανελλήνιο να πάει στο +4.

Την κρίσιμη στιγμή, στο 1.07’, ο Κουτίνας με γκολ-φάουλ μείωσε σε 84-85, αλλά ο Τόλα κάτω από το καλάθι μόνος έδωσε και πάλι τη λύση, όπως και ο Βρεττάς στη Νίκη για το 86-87, με τον παίκτη της Νίκης να ζητά και φάουλ.

Η μπάλα πήγαινε συνέχεια στον Τόλα, που με Μπουντούρη και Κρίπτσι στον πάγκο έκανε πάρτι και ο ψηλός του Πανελληνίου πήρε το φάουλ στα 20’’ και έβαλε τη μία από τις δύο βολές για το 86-88.

Δικαίωση στα 4’.3’’

Στα 4’.3’’ ο Βρεττάς μετά από πάσα του Κουτίνα και έβαλε μπροστά τη Νίκη με τρίποντο, φτάνοντας στους δέκα πόντους και διαμορφώνοντας το 89-88, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Βασιλόπουλος δεν κατάφερε στην τελευταία επίθεση να σκοράρει.

Ασφαλώς η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα μαζί με τους φιλάθλους, που θα μπορούσε σίγουρα να ήταν και περισσότεροι, αλλά όσοι βρέθηκαν στο κλειστό ήταν ο έκτος παίκτης.

Ο Κουτίνας ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους και του Πανελληνίου ο Βασιλόπουλος με 23.

Δεκάλεπτα: 25-25, 54-44, 67-64, 89-88

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 24 (3), Βρέττας 10 (1), Κωστούλας 17 (1), Κρίπτσι 6, Γυφτάκης 3, Βλαχογιάννης 8, Μπουντούρης 18, Μισαηλίδης, Σουκέρας 3 (1).

Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Κατιάκος 7(1), Καπινιάρης, Νάκης 2, Τόλα 18, Βασιλόπουλος 23(5), Αρσενικός 8, Παπαδόπουλος 5, Καλημέρης 14, Ζαρμακούπης 11.

* ΓΣ Σοφάδων, ΝΕΟ Ληξουρίου, Εθνικός Λειβαδιάς, Τρίκαλα Basket, Εθνικός Πειραιά και Πρωτέας Γρεβενών έκαναν το ρεπό τους

**Εκκρεμούν οι αγώνες, Αίολος Αγυιάς-Πανελλήνιος και Εθνικός Πειραιά-ΝΕΟ Ληξουρίου