Εμεινε εκτός US Open από τον δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς

Άδοξο τέλος στα φετινά Grand Slam για τον Στέφανο Τσιτσιπά! Ο Έλληνας τενίστας έδωσε δικαιώματα στον Ντόμινικ Στρίκερ και τελικά το πλήρωσε, καθώς ηττήθηκε με 3-2 στα σετ και έμεινε εκτός US Open από τον δεύτερο γύρο, με το νο. 128 του ranking να παίρνει τελικά την πρόκριση!

Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ, όμως πήρε τα επόμενα δύο και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, καθώς προηγούταν με 5-3 στο τέταρτο, έχοντας και σερβίς! Παρόλα αυτά, ο Στρίκερ έμεινε ζωντανός και ισοφάρισε στο tie break, «καθαρίζοντας» τη μεγάλη του νίκη με άνεση στο πέμπτο σετ!

M’ αυτόν τον τρόπο, ο Στέφανος κλείνει τα φετινά Grand Slam έχοντας ως κορυφαία στιγμή την παρουσία στον τελικό του Αυστραλιανού όπεν, χωρίς να προχωρήσει όσο θα ήθελε στα υπόλοιπα τρία.